Aktivní černé uhlí pro bílé zuby?

Aktivní černé uhlí a jeho účinky lidé znají už dávno. Využívá se zejména při zdravotních potížích a střevních problémech. Kromě lékáren je aktivní černé uhlí relativně nově k dostání také drogériích, a sice ve formě zubních past. Je totiž také perfektním prostředkem pro bělení zubů!

Co je aktivní černé uhlí?

Slovo „aktivní“ ve spojení s uhlím znamená, že uhlí prošlo určitým procesem, během něhož bylo na krátkou dobu vystaveno extrémně vysokým teplotám. Kromě toho k němu byla přidána vodní pára zajišťující oxidaci.

Aktivní černé uhlí a živočišné uhlí z lékárny je chemicky vzato totožné. Pouze při výrobě uhlí, které se používá v laboratořích, není nutné dodržovat tak přísné výrobní podmínky, protože není určeno ke konzumaci.

Aktivní černé uhlí jako lék na střevní neduhy

Aktivní černé uhlí je všeobecně známé jako rychlá pomoc při zažívacích potížích, například při otravě jídlem, předávkování léky, ale dokonce i drogami. Dokáže totiž tyto tělu škodlivé látky najít a navázat na sebe až 60% z nich. Právě pro tuto vlastnost se aktivní černé uhlí často využívá jako detoxikace, například před dietou. Váže na sebe totiž nejen jedy a zdraví nebezpečné látky, ale i nejrůznější škodliviny.

Aktivní černé uhlí v kosmetice

Své místo si aktivní černé uhlí našlo také v kosmetice. Dokáže totiž také zabránit změnám v lidském organismu, které zapříčiňují stárnutí nejen orgánů, ale i pleti.

Aktivní uhlí pro bělení zubů

Bělení zubů aktivním černým uhlím může mít několikero podob. Jednak jsou na trhu dnes již rozšířené černé kartáčky na zuby a černé pasty, které sice stojí poměrně dost peněz, ale v bělení zubů údajně pomohou. Takřka stejného účinku však dosáhnete, koupíte-li si v lékárně podstatně levnější tobolky černého uhlí. Ty stačí cumlat v ústech, anebo je rozemlít na prášek a nanést klasickým zubním kartáčkem na zuby.

Kolik stojí aktivní černé uhlí?

  • kapsle v balení po 20 ks vyjdou na 60 korun, prášek na 80 korun
  • černé bělící pasty vyjdou od 100 korun výš
  • černé bambusové uhlí stojí kolem 150 korun
  • bělící pudry s aktivním kokosovým uhlím vyjdou až na 900 korun

Když jsem já sama poprvé slyšela o černých pastách a bělení zubů černým uhlím, myslela jsem si, že jde buď o nějaký vtip, anebo další módní výstřelek. Z nejrůznějších diskuzí na toto téma jsem ale zjistila, že aktivní černé lidí už řadě lidí pomohlo a jeho účinky při bělení zubů jsou prý vidět již po prvním použití. Těžko říct… Nejrůznější černé zubní bělící pasty a pudry okamžitý efekt neslibují. Výsledky prý můžete pozorovat během několika týdnů. Některé z podobných prostředků o efektu mlčí úplně.

Opravdu to funguje?

Řada lidí si černé uhlí nemůže vynachválit. Jiní si zase stěžují na nepříjemnou chuť, vyšší citlivost zubů divný pocit v ústech.
Odborníci jsou spíše skeptičtí. Aktivní černé uhlí údajně opravdu dokáže z úst odstranit určité toxiny a snížit zápach. Zabarvení zubů bychom však museli odstranit seškrábáním, což se zrovna neslučuje s dojmem šetrné přírodní metody, jaký bělení zubů aktivním černým uhlím vzbuzuje.

Zkušenost s bělením zubů černým uhlím:
Docela ráda zkouším nové věci, a tak jsem se pustila i do černého čištění zubů. Rozhodla jsem se použít speciální přípravky: černý bělící pudr a černé pasty. Zuby jsem si jimi čistila pouze před spaním. Nejdřív jsem si zuby vyčistila klasicky a poté pudrem. Délka čistění byla cca 2 minuty, jak jsem zvyklá, ale snažila jsem se být víc šetrná. Nevýhodou je, že uhlí vlákna kartáčku zabarví a vy si musíte zubní kartáček kupovat častěji. Také se při čištění pudrem nadělá víc nepořádku, takže z tohoto hlediska rozhodně doporučuji černou pastu. Výsledek byl srovnatelný u obou produktů.
U čištění zubů uhlím jsem měla takový divný pocit, nic vyloženě nepříjemného nebo drásavého. Je asi potřeba zvyknout si na to a po čištění důkladněji propláchnout ústa.
Každopádně mě výsledek nijak neoslnil. Zlepšení bylo vidět každopádně, ale úplné vybělení se prostě nedostavilo.
Absolvovala jsem také bělení zubů u zubaře. Samotná procedura pro mě nebyla zrovna příjemná a navíc mi dost vadilo omezení konzumace určitých potravin několika dnů po bělení. Čištění zubů černým uhlím mi připadalo přírodnější a šetrnější. Efekt mě ale dvakrát nenadchl.
Petra

Názory odborníků

V aktivním černém uhlí nejsou žádné chemikálie, u nichž by mohlo docházet k uvolňování volných radikálů štěpících barevné dvojné vazby (na čemž je založeno bělení zubů pomocí přípravků založených na bázi peroxidu). Odborníci jsou spíše skeptičtí. Mnoho z nich tvrdí, že nevěří, že by černé uhlí zuby skutečně bělilo, spíš je pouze schopno absorbovat pigmenty. Někteří z odborníků považují tuto metodu bělení zubů za pouhý výstřelek módy. Černé uhlí může mít účinek v tom smyslu, že odstraní usazeniny, jídlo a pití či nečistoty plaku. Zuby jsou pak zbaveny vnější pigmentace a jeví se jako bělejší. Pro absorpci látek způsobujících hnědnutí zubů pomáhá pravidelné čištění, omezení konzumace určitých potravin a pravidelná dentální hygiena.

Jakou zkušenost máte s bělením zubů pomocí aktivního černého uhlí vy?

Ohodnoťte článek
Další článek >

Váš komentář