Biobavlna – jemná k přírodě i k vám!

Bio produkty se pomalu ale jistě staly nedílnou součástí našeho života. Jíme biopotraviny, používáme bio kosmetiku. Hlídáme si, z čeho se skládá náš jídelníček a z čeho se skládají nejrůznější přípravky na pleť a tělo. Faktem však je, že materiály, z nichž je složeno oblečení a jiný textil, až tak sledovaným artiklem nejsou. Většinou používáme bavlnu a umělé materiály, které přichází do kontaktu s pokožkou častěji, než si sami uvědomujeme. Proč je důležité si tyto věci hlídat a v čem je bio bavlna lepší pro naše tělo?

BIO versus konvenčně pěstovaná bavlna

Výroba bavlny se nejvíce soustřeďuje na území Indie a Číny, tedy v zemích třetího světa, kde pěstitelé nepoužívají zavlažovací systémy či techniku k orání půdy. Vše záleží na zvířecí síle a období dešťů. Přibližně měsíc po vysazení bavlna vykvétá. Květ se mění v plod, který pukne, a z nějž vyklouznou nadýchaná vlákna. Tento proces trvá přibližně půl roku. Poté se bavlna ručně sklízí a třídí, následně se spřádá nebo využívá pro výrobu jiných produktů.

Konvenčně pěstovaná bavlna patří mezi plodiny, jejichž pěstování představuje jednu z největších zátěží životního prostředí. Bavlna je velice náročná na zavlažování, teplo a živiny, proto se během pěstování bavlny spotřebuje velké množství vody, pesticidů a umělých hnojiv.

  • Bavlníková pole zabírají necelá 3% obdělávané půdy na světě, ale využívá se na nich 25% všech insekticidů a 10% herbicidů.
  • Pro výrobu jednoho bavlněného trička se využije 0,5 kg pesticidů a syntetických hnojiv.

S chemií se však nešetří ani po vypěstování bavlny. Při zpracovávání bavlny se také využívají toxické látky, které samozřejmě ulpí na vláknech a později se dostanou do kontaktu s pokožkou. Bavlněná vlákna se bělí chlórem, který lidské tělo velice špatně odbourává, a který může poškozovat hormonální systém. Hygienické potřeby z bavlněného materiálu se dále barví a parfemují (například toaletní papír nebo dámské vložky).

Jak se pěstuje biobavlna?

Biobavlna se na rozdíl od konvenčně pěstované bavlny pěstuje na ekofarmách s přísnými a jasně stanovenými pravidly. Nesmí se zde používat toxické chemické pesticidy, hnojiva a insekticidy. Výsledný produkt představuje menší zátěž pro životní prostředí i lidské tělo. Nehrozí riziko alergických reakcí, protože biobavlna je vhodná i pro osoby s citlivou pokožkou, exematiky a malé děti.

Kde se vyrábí biobavlna?

  • 74% Indie
  • 11% Turecko
  • 6% Čína
  • 6% Subsaharská Afrika
  • 1% Jižní Amerika
  • 1% USA

Pěstování biobavlny tvoří zatím přibližně 1% celkové světové produkce. Nárůst se však očekává, a to nejen díky uvědomělému výběru lidí v tom, co si obléknou. Produkce biobavlny narůstá také díky lidem, kterým není lhostejný současný stav naší planety.

Ohodnoťte článek

Váš komentář