Chůze naboso neboli Barefoot

Nedávno jsem při procházce parkem zaregistrovala pár, který šel bez bot. Trochu mě to udivilo – vždyť si něco zadřou do nohy! Asi týden nato mě v tom samém parku míjel běžec – také bez bot. Je to snad nějaká nová móda? Nějaká technika zdravého chození?

Faktem je, že chození bez bot je zdravé. Chodidla na nerovný povrch reagují a mnohem silněji vnímají nové poznatky a vjemy, kterých bychom si obutí nevšimli. Teplota, vlhkost, změna povrchu … to všechno stimuluje reflexní body chodidel, pomocí nichž se aktivuje imunita. Všimněte si někdy, že bez bot je naše chůze lehčí, nohy prohřátější a náš postoj vzpřímenější.

Existuje samozřejmě řada značek, které se zabývají výrobou kvalitních zdravotních bot. Ve většině případů však boty podléhají především módním trendům, stejně jako oblečení, a co se týče tvaru, dochází tak k jejich nejrůznějším deformacím.

V botě nohy nemají nijak moc pohybu. Jestliže se vyzujeme a chodíme naboso, nohy mají větší možnost pohybovat a prohřívat se.

Chůze bez bot se doporučuje jako prevence vzniku plochých nohou.

Během chůze naboso pracují správně všechny svaly ovlivňující řádný vývoj klenby nohou. Jak již bylo zmíněno, při chůzi naboso dochází ke stimulaci reflexních bodů celé řady tělesných orgánů. Co by vás možná nenapadlo je, že chůzí bez bot posilujete celou žilní svalovou soustavu a zároveň více posilujete lýtka, takže tento “sport” je též jakousi prevencí vzniku křečových žil.

Kde chodit naboso?

Chodit naboso se dá prakticky kdekoli, nicméně obavy z toho, že šlápnete někam, kam nemáte, jsou zcela na místě. Proto můžete využít hned několik stezek, které v České republice vznikly, a které mají obvykle podobu ohraničeného povrchu a cestiček, na nichž najdete šišky, mech, písek, jemné kamínky, jehličí, nejrůznější větvičky či kůru stromů. Pro bosé nohy jsou takové stezky zdrojem nesmírné škály vjemů. Kde v České republice stezky pro barefoot najdete?

 • Říčany – cestou od Olivovny k Tehovu se nachází naučná stezka, na které se něco dozvíte o černé zvěři. Právě podél této cesty vznikla asi 30 km dlouhá stezka pro barefoot. Jsou na ní převážně kameny a dřevo.
 • Valtice – tato stezka vede z Valtic (od Kolonády) do Schrattenbergu v Rakousku a je dlouhá asi 5 km. Na cestě narazíte na 11 zastávek a budete moci vyzkoušet povrch s kůrou, pískem, šiškami a kamínky.
 • Jeseník – u Bezručova pramene v lázních Jeseník můžete bosí vkročit na zážitkový chodník a vyzkoušet si nějaké z procedur Vincenze Priessnitze, známého jesenického léčitele. Také zda nejdete kousky kůry, špalíčků, štěrk a oblázky. Nakonec se dostanete až k brouzdališti s pramenitou vodou pro nohy a vanou s pramenitou vodou, kde si můžete namočit ruce.
 • Zeměráj – tato bosá stezka se nachází z Kovářova a je dlouhá asi 1 km. Najdete na ní balvany a menší valounky. V některých úsecích budete procházet po přírodních materiálech.
 • Zámecký park na Loučeni – ve zdejším palisádovém bludišti se nachází možnost vyzkoušet si reflexní terapii (chůze po laně, přirozený běh apod.).
 • Praha, Hládkov (Praha 6) – zde je teprve nedávno otevřený zážitkový hmatový chodník.
 • Prachatice – zde se ve Štěpánčině parku nachází hmatový chodníček s mechem, oblázky, s jehličím, kamínky i dřevem.
 • Liberec – Ekopark
 • Staré Hamry
 • Pardubice – Natura park
 • Plzeň – U tří pramenů
 • Brno – Bosonohy
 • Chlumec nad Cidlinou

Navštívili jste někdy nějakou bosou stezku? Jaký zážitek vám barefoot přinesl?

Ohodnoťte článek

Váš komentář