Co se stane, když z jídelníčku vyřadíme cukr?

Cukr je pro lidské tělo důležitý a sám o sobě prakticky žádný problém nepředstavuje. Jeho nadměrná konzumace však škodí a také je problém v tom, že se v současné době v hojné míře přidává snad do všech průmyslově vyráběných potravin a jejich konzumací vaše tělo přijme víc cukru, než je třeba.

Jestliže tento druh potravin ze svého jídelníčku vyloučíte nebo jejich konzumaci rázně omezíte, rozhodně si zlepšíte své zdraví. Dalším řešením je omezení sladkostí a nahrazení je například ovocem. Co se stane, když ze svého jídelníčku vyřadíte cukr?

 • Začnete hubnout nebo se vám váha stabilizuje
  Cukr je návykový. Pokud potraviny s vysokým obsahem cukru jíme ve velkém, nutí nás to je jíst pořád víc a víc. Ve většině nezdravých potravin je nesmírné množství soli a cukru, které jsou příčinou přebytečných kalorií.
  Dáte si po obědě čokoládovou tyčinku a po hodině už zase cítíte pocit hladu? To rozhodně není náhoda. Cukr vyvolává pocit hladu. Potraviny s vysokým obsahem cukru z jídelníčku buď rovnou vyškrtněte nebo značně omezte jejich konzumaci. Uvidíte, že vám tento krok pomůže v hubnutí.
 • Vaše tělo bude mít víc energie
  Cukr sice dodává energii, ovšem na velice krátkou dobu. Proto dáte-li si na potlačení únavy sladký energetický nápoj, energii tím sice navýšíte, ovšem jen na krátký čas. Cukr brání vašemu organismu uchovávat si zásoby energie a snaží se o to, abyste se cítili chronicky unavení.
  Ke strávení cukru vašemu tělo postačí necelá hodinka, což znamená, že po této době opět začínáte pociťovat únavu – a zase byste nejradši snědli něco sladkého nebo vypili energetický nápoj. Je to bludný kruh. Ale lze se z něho vymanit.
 • Zlepší se  činnost trávicího traktu
  Ti, kteří se přejídají sladkým, musí chodit na WC mnohem častěji než ti, kteří sladkostem neholdují. Důvodem je fakt, že tělo (trávicí trakt) zpracovává cukr nejrychleji. Jestliže se cukrem přejídáte, tělo nestačí zpracovávat nejen cukr, ale také všechno další jídlo, které trávicí trakt přijme.
 • Odvyknete si jíst sladké
  Zbavíte se závislosti na cukru a to je rozhodně velký úspěch. Pokud si zvyknete na ovoce nebo kvalitní hořkou čokoládu, zákusky vám najednou budou připadat natolik sladké, že je nebudete schopni sníst.
 • Zlepší se vám pleť
  Nadměrné množství cukru poškozuje pleť i přesto, že se ji snažíte ošetřovat nejrůznějšími krémy a mastičkami. Lidé s chronickým přebytkem mají suchou pleť s pupínky, vřídky a akné. Takto tělo přirozeně reaguje na nadmíru cukru.

Z celkové denní energie bychom měli dostat maximálně 5% ze sladkostí.

Jaké je tedy řešení? Pokud nejste příznivci rázných kroků zkuste pro začátek kompromis: omezte pití sladkých nápojů. Postupně snižte denní dávku sladkých tyčinek a oplatků.

Nemusíte se obávat, že odvykání bude trvat dlouho. Závislost na cukru vymizí už po 3 dnech. Jestliže to nejhorší překonáte, dá se říci, že máte vyhráno. A že taková výhra stojí zato!

Ohodnoťte článek

Váš komentář