Dýně: dávka vitamínů nejen na podzim

Dýně k podzimu neodmyslitelně patří. Zdobí zahrádky, o halloweenu do nich vyřezáváme strašidelné obličeje a dokážeme z nich připravit vynikající jídla. Možná jen málokdo tuší, že dýně mají řadu léčivých a regenerujících účinků. Své místo mají na zahrádce, v kuchyni i v kosmetice.

Jedlé jsou i okrasné!

Jedlých dýní je celá řada. Nejznámější a u nás také asi nejrozšířenější druh je Hokkaido. Má buď zelenou, nebo červenou slupku, která se dá jíst. Všechny ostatní dýně se jí bez slupky. Velmi rozšířená je také špagetová dýně. Dýně Goliáš je ideální k zavařování. Populární je také máslová dýně, která má málo semínek.

Konzumovat se dají také okrasné dýně, ale mají málo dužiny a jsou poměrně tvrdé, takže jsou také náročnější na zpracování a jejich příprava zabere víc času.

Dýně jako bohatý zdroj vitamínů

Dýně představují obrovský zdroj fosforu, který má vliv na zdraví kostí a zubů. Je bohatá na železo a zinek, ovlivňující správnou funkci štítné žlázy. Dýňová semínka se doporučují ženám, které mají potíže s močovým měchýřem, a mužům, které trápí zvětšená prostata.

Kromě toho dýně obsahuje bílkoviny a vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny. Posiluje imunitní systém a uklidňuje nervy. Pomáhá srdci ve správné činnosti a snižuje hladinu tuků v krvi. Působí močopudně, ulevuje nemocím ledvin a pomáhá při revmatismu.

Dále má dýně hodně vitamínu B2, který pomáhá správnému vidění, B3, který udržuje zdravou kůži, B5, který zlepšuje kvalitu vlasů, E, který má antioxidační účinky a K, který blokuje hromadění vápníku v tepnách.

Dýně je dobrá na zácpu i průjem, má hodně vlákniny a pomáhá čistit střeva od parazitů. Obsahuje skoro 90% vody a poměrně málo sacharidů.

Dýňová semínka

Ze všech rostlinných zdrojů obsahují dýňová semínka nejvíc zinku. Jsou doporučována téměř při všech onemocněních, především při potížích se štítnou žlázou a s prostatou. Působí protizánětlivě a urychluje hojení ran.
Jako prevence se dýňová semínka doporučují jíst alespoň dvakrát do týdne. Sníte-li hrst dýňových semínek denně, mají léčebné účinky.
Skvěle chutnají pražená dýňová semínka a lehce osolená!

Dýňový olej

Dýňový olej se vyrábí z dýňových semínek. Je ideální na kožní onemocnění, akné, ekzém a dokonce i lupénku. Doporučuje se také jako zábal na vlasy, protože je dokáže posílit a funguje také jako prevence proti padání vlasů. Jestliže neradi chroupáte semínka, lze je nahradit lžičkou dýňového oleje denně.

Dýňový olej je ideální také na masáže. Hodí se pro masáž při křečích z nadýmání. Ženám krátce po porodu se doporučuje posilující nápoj z dýňových semen. Jeho příprava je snadná. Stačí nasucho opražit dvě lžíce dýňových semen a přelít je 0,5 litrem vroucí vody. Poté 30 minut vaříme a následně scedíme. Doporučuje se pít po dobu 7 dnů.

Dýně v kosmetice

Dýňový olej je vynikající prevence proti padání vlasů. Aplikuje se také na nehtová lůžka při lámavosti nehtů. Olej také zklidňuje, zjemňuje a zvláčňuje pokožku.

Pokud umelete dvě polévkové lžíce dýňových semen a smícháte je s jednou lžičkou mandlového oleje, získáte pastu na odstraňování pih.

Klasickou hydratující pleťovou masku vyrobíte z jedné polévkové lžíce najemno nastrouhané dýně, kterou smícháte se dvěmi lžícemi zakysané smetany a jednou lžičkou citrónové šťávy. Masku nanesete na obličej a dekolt, necháte 20 minut působit a poté smyjete.

Jak zpracovat dýni?

Dýně nabízí nesmírné množství způsobů, jak ji zpracovat. Vaří se z ní polévky, vyrábí se džusy, připravuje se na slano i na sladko. Dýně se dá zavařit i upéct a je dobrá také jako příloha náhradou za brambory. Špagety ze špagetové dýně lze využít jako nudle do polévky.
Zralá dýně má zdřevěnělou stopku. Zelená nebo žlutá stopka značí nezralou dýni. Pokud je dýně podezřele lehká, bude pravděpodobně obsahovat málo dužiny a hodně semínek. Při poklepu by měl zvuk být dutý.

Ohodnoťte článek

Váš komentář