Hubnutí díky ledové vodě

Možná jste už slyšeli o hubnutí díky ledové vodě. Začnete se koupat či sprchovat v ledové vodě a odměnou vám bude úbytek hmotnosti. Lidské tělo potřebuje v zimním období produkovat více tepla, takže vydává více energie a spaluje tuky. Vypadá to jednoduše a rozhodně to zní logicky. Jenomže to není až tak jednoduché, jak bylo řečeno. Vydaná energie ve skutečnosti není až tak vysoká. I tak ale studená voda příznivě ovlivňuje vaše hubnutí a zdraví.

O tom, že je vystavování těla vodě o různých teplotách zdraví prospěšné se vědělo už dávno. Na tomto principu je založena hydroterapie.

Výzkumy a studie prokázaly, že pokud se budete 24 hodin koupat ve studené vodě, spálíte tím 2 000 kCal. K takovým ukrutnostem se ale uchylovat nemusíte. Alespoň rozhodně ne hned. Zpočátku bude stačit studená sprcha, ideálně hned ráno.

Vracíte se unavení z práce, ze školy či z tréninku, a těšíte se, až si dopřejete teplou sprchu? To je velice obvyklé. Teplá voda prohřívá pokožku, uvolňuje bolavé svalstvo a znásobuje průtok krve. Faktem ale je, že podstatně lepší by byla studená sprcha. Proč?

Díky studené vodě pálíte tuky

V lidském těle jsou dva druhy tuků: bílý a hnědý. Bílý tuk je horší. Je to přesně ten, kterého se při hubnutí chceme zbavit. Pokud přijmeme víc kalorií, než je naše tělo schopno spálit, ukládají se v tukových buňkách a naše hmotnost se zvyšuje. Bílý tuk se nejčastěji ukládá na bocích, zádech, břiše nebos stehnech.

Hnědý tuk je naopak skvělým pomocníkem při spalování běžného tuku. Hnědý tuk v těle produkuje teplo a udržuje tělo v optimální teplotě. Ukládá se především v oblasti krku a hrudníku. Hnědý tuk se aktivuje chladem. Jeho činnost můžete tedy podpořit například studenou sprchou.

Studená voda zrychluje regeneraci těla po cvičení

Rychlá studená sprcha po cvičení zmírní bolest svalů a pomáhá proti únavě. Vaše tělo se dostane rychleji do dobrého fyzického stavu. Profesionální sportovci si po náročném sportovním výkonu dopřávají ledovou lázeň právě z těchto důvodů.

Snižuje stres a zlepšuje náladu

Vstávat brzy ráno dělá většině lidí problémy a v takových situacích je ideální studená sprcha. Zrychluje a prohlubuje dech, tělo se snaží udržet v teple a zvyšuje příjem kyslíku. Zvyšuje se činnost srdce a tím i průtok krve. Pokud se vystavíte studené vodě, zocelíte tím mysl i tělo. Posílíte tělesnou kondici a budete odolnější vůči stresu a depresi.

Studená voda posiluje imunitu

Nejzásadněji se účinky studené sprchy projevují na podzim a v zimě. Díky studené vodě se aktivuje imunitní systém a dochází k posílení imunity. Imunitní systém pracuje s mnohem větší intenzitou a vypouští více bílých krvinek, které dokáží bojovat s případnými viry, které se do těla dostanou.

Po střetu těla se studenou vodou se zlepšuje cirkulace krve, takže se pak snadněji vyhnete srdečním a cévním onemocněním, jste odolnější vůči vysokému krevnímu tlaku. Ve výsledku budete moci pozorovat, že jste během roku méně nemocní, a že případné choroby dokážete překonat rychleji než dříve.

Studená voda zlepší vaši pleť

Teplá a horká voda vaši pleť vysouší, kdežto studená stahuje póry a zpevňuje pokožku. Pokožka díky studené vodě lépe odolává nečistotám, které ji zanáší a dělají ji mastnější.

Studená sprcha zlepšuje dýchání, pomáhá otevřít plíce a dýchat zhluboka. Tělo pak přijímá více kyslíku a vám to bude lépe myslet.

Hubnutí pomocí studené vody je zajímavý způsob jak se zbavit pár kil, ale rozhodně to není zázrak. Hnědý tuk nefunguje jako pilulka na hubnutí. Nečekejte proto, že pokud budete stimulovat zásoby hnědého tuku, zaručíte si zázrakem štíhlou siluetu. Výhodou je, že tento způsob hubnutí je zdarma a vždy dostupný. Kromě toho je studená sprcha skvělým stimulem a ideální náhradou za kávu nebo sladké energetické nápoje. V každém případě by otužování mělo působit coby doplněk ke zdravé stravě a životnímu stylu, nikoli jako jeho náhražka.

Ohodnoťte článek

Váš komentář