Jste skřivan nebo sova? Jak by měl vypadat váš jídelníček?

Sovám nedělá problémy pracovat dlouho do noci, ovšem ráno je pro ně obtížné. Nastartovat se do nového dne jim trvá déle. Skřivani naopak vstávají časně zrána a jsou schopni začít pracovat takřka od probuzení. Na ponocování ale příliš nejsou. Jídelníček sov a skřivanů by se od sebe měl trochu lišit.

V České republice podle výzkumů údajně převažují sovy. Existují samozřejmě také lidé, kteří nepatří ani do sov, ani do skřivanů.

Skřivani a pár zásad pro jejich správné stravování

Skřivani by měli snídat během první hodiny po probuzení. Ideální je například ovesná kaše, která jim dodá energii na hodně dlouhou dobu. Skřivani si ke snídani mohou dát také vařená či míchaná vajíčka, omeletu a jiný pokrm bohatý na bílkoviny.

Já sama jsem rozhodně ranní ptáče. Pracovat můžu prakticky hned, jakmile se probudím. Nejvíc energie mám ráno a jedno z nejdůležitějších jídel je pro mě snídaně. Rozhodně mi nedělá problém opravdu vydatná snídaně. Je to jediná část dne, kdy snesu i tučnější a kaloričtější jídla
Silva

Oběd by neměl být naplánovaný později než ve 14 hodin a měl by zahrnovat polévku a nízkokalorické jídlo, které vás zasytí. Vhodné jsou například ryby, drůbež, zelenina, těstoviny. Skřivani by si po obědě neměli dávat kávu ani moučník.

Během dne si můžete dát nějaké sladké ovoce, například banán, hrozny nebo hrušku.

Pro posílení pracovní výkonnosti po obědě, popřípadě odpoledne, si můžete dát kvalitní zelený čaj, který má výraznější tonizaci nežli káva. Obsahuje víc kofeinu a zároveň je jemnější.

Před večeří by skřivani měli vypít alespoň 3 – 4 dcl vody. Skřivani obvykle ulehají ke spánku mezi 21. a 22. hodinou. Doba pro večeři je pak ideální přibližně v 18 hodin. Pokud usínáte až kolem 23. hodiny, posuňte si čas večeře na 19. až 20. hodinu. K večeři je ideální ryba nebo lehčí maso vařené se zeleninou.

Sovy a pár zásad pro jejich správné stravování

Člověk označovaný jako sova začíná být nejvíc aktivní s nadcházejícím večerem. Spát chodí o půlnoci a později, ale zato rána nebývají zrovna jednoduchá. Nevstává se jim snadno, protože po ránu nemají dost energie. Probouzení jim trvá opravdu dlouho. Lidé – sovy mají mírně posunutý den.

Ke snídani je pro sovy naprosto nevhodná káva. Ideální je naopak jakýkoli čaj, který osvěží a pomůže vám k nastartování do nového dne. Vhodný je nízkotučný tvaroh, ovoce a bílý jogurt. Stejně jako pro skřivany platí, že si ke snídani mohou dát ovesnou, popřípadě pohankovou nebo jáhlovou kaši. Ke svačině je dobrý banán, mango nebo jiné sladké ovoce.

Jsem rozhodně sova. Kdysi mě někdo kritizoval za pozdní večeře, ale já už mám vše léty prověřené: pokud chodím spát kolem druhé hodiny ráno, vyhovuje mi večeře kolem 21. až 22. hodiny. Snídani musím mít lehkou. Moje kamarádka a spolubydlící je skřivan a ke snídani jí vyhovuje slanina, třeba i klobásy a fazole.
Jarka

Ideální doba pro oběd sovy je kolem 15. hodiny. Oběd by měl zahrnovat polévku, rybu, drůbeží maso.

K odpolední svačině si můžete dát opět nějaké to ovoce, sladké, popřípadě sladkokyselé, například pomeranč, mandarinku nebo švestky.

Lidé – sovy večeří kolem 21.hodiny. Dát si mohou krůtí maso, rajčata, špenát, zeleninu, bylinky, zelí. Před spaním se hodí teplé mléko nebo heřmánkový čaj.

Jste skřivan nebo sova? Jaký jídelníček vyhovuje vám?

Ohodnoťte článek

Diskuze Jste skřivan nebo sova? Jak by měl vypadat váš jídelníček? (1 komentář )

  1. Andy 25.2.2017 at 22:56 - Reagovat

    Ja si tu stale nieco najdem,a srdecna vdaka, ze dobre receptiky, nemam ja na to fantaziu a iba kopirujem, ale som spokojna :-)cele leto(skoro)som na cukete a nelutujem, je velmi lahka a chuti mi v akej kolvek podobe. dakujem ?? posielajte este mam nejaje cukety v chladnicke:-)

Váš komentář