Kofein: nejdostupnější droga na světě a její účinky na naše tělo i zdraví

Řekneme-li „kofein“, vybaví se řadě z nás lahodná káva, která nás bezpečně dokáže nastartovat do nového dne, a která nám pomáhá v tom, abychom neusnuli, když zrovna potřebujeme být vzhůru. Kofein je nejrozšířenější stimulant a nejdostupnější droga na světě. S účinky kofeinu se setkal snad úplně každý z nás. Víte však, jak doopravdy působí na naše tělo a zdraví?

Jak funguje kofein

Ve chvíli, kdy jsme unavení, vytváří náš mozek látku adenosin, která způsobuje spánek a zpomalení nervové aktivity. Kofein právě tuto látku na sebe dokáže vázat. Blokuje receptory adenosinu a udržuje nás v bdělosti. Kromě toho kofein také zvyšuje koncentraci dopaminu, který dokáže navodit stav spokojenosti a štěstí.

Kofein působí jako šálek štěstí. Nejedná se pouze o domněnku, ale holý fakt. Po požití kávy jsme díky zvýšené produkci dopaminu šťastnější.

Kofein se do krve dostává už po 30-45 minutách po požití a v těle dokáže působit až 4 hodiny.

U čaje je vstřebávání kofeinu trochu delší, protože obsahuje také další látky a alkaloidy. U kávy můžete rychlost vstřebávání kofeinu do krve zpomalit tím, že do nápoje přidáte mléko. Kofein se vylučuje močí.

Kofein taktéž zvyšuje mozkovou činnost a produkci adrenalinu, který stáhne cévy na povrchu těla, zrychlí srdeční činnost a krátkodobě také krevní tlak. Urychluje také metabolismus.

V čem se kofein běžně vyskytuje?

Kofein se přirozeně vyskytuje v kávě, maté a čaji. Běžně se přidává do energetických nápojů a coca-coly (a dalších podobných nápojů). Najdeme ho také v guaraně a kakau.

Kofein je obecně hodně oblíbený. Prodej všech výše uvedených nápojů je naprosto legální a neomezený, přestože při časté konzumaci kofeinu na něm vzniká závislost. Dá se proto říci, že kofein je nejdostupnější a nejběžnější droga na světě.

Jak se projevuje závislost na kofeinu?

Mnohé z vás asi překvapí, že závislost na kofeinu si lze vytvořit poměrně snadno a rychle. Údajně už po požití jednoho šálku denně.

Po vysazení kofeinu se u člověka mohou vyskytnout abstinenční příznaky. Patří mezi ně například bolest a motání hlavy, únava, nesoustředěnost a podrážděnost. Abychom zamezili výskytu těchto příznaků, je ideální vysazovat kofein ze svého denního jídelníčku postupně a jeho dávky snižovat pomalu, nikoli naráz.

Pozitivní účinky kofeinu

 • Kofein zrychluje metabolismus a pomáhá nám lépe spalovat tuky. Šálek černé kávy bez cukru a bez mléka nám doopravdy pomáhá při hubnutí.
 • Kofein také rozšiřuje průdušinky. Proto se vám po požití kofeinu lépe dýchá.
 • Kofein působí močopudně, protože stimuluje funkci ledvin. Díky němu tělo lépe filtruje škodliviny.
 • Kofein také poměrně spolehlivě pomáhá při bolestech hlavy.

Negativní účinky kofeinu

 • Jestliže si kofein, například v podobě kávy, dopřáváte večer, počítejte s tím, že vás bude trápit nespavost, ztráta energie a únava.
 • Kofein zvyšuje tvorbu žaludečních kyselin, čímž napomáhá ke zhoršení stavu žaludečních vředů. Při podobných potížích by se kofein neměl konzumovat vůbec.
 • Jestliže kávu pijete dlouhodobě a často, hrozí vám zvýšené riziko srdečních chorob a vznik osteoporózy.

Bezpečná dávka kofeinu

Jaké množství kofeinu denně je pro tělo dost a jaké množství kofeinu obsahují nejrůznější nápoje?

Je obecnou pravdou, že 2-3 šálky kávy denně už je poměrně hodně. Ve větších dávkách se kofein nedoporučuje.

Smrtelná dávka kofeinu má podobu například 100 šálků kávy.

 • 200 ml kávy = 120 mg kofeinu
 • Red Bull a podobné energetické nápoje = 60 mg kofeinu
 • šálek čaje = 50 mg kofeinu
 • Coca-cola a podobné nápoje = 26-30 mg kofeinu

Účinky kofeinu na organismus dle jeho množství

 • dávka 20-400 mg kofeinu – dojde ke zvýšení energie, koncentrace, krevního tlaku a výkonnosti, zmizí pocit únavy a ospalosti, cítíte se dobře a příjemně
 • dávka 400-800 mg kofeinu – dostaví se pocit nervozity, podráždění a hyperaktivity, dochází ke třesu rukou, větší množství kofeinu pozdě večer způsobuje nespavost
 • dávka přesahující 1000 mg kofeinu – hazard se zdravím, mohou nastat srdeční potíže, dojde k razantnímu zvýšení tlaku a cholesterolu, tělo špatně vstřebává železo

Nejenom pokud zrovna u čtení tohoto článku popíjíte šálek lahodné kávy, pamatujte na to, že příliš velké množství kofeinu může škodit. Malé množství kofeinu působí pozitivně, a pokud jej konzumujete v rozumném množství, není vůbec žádný důvod ho vynechávat.

 

 

 

 

Ohodnoťte článek

Váš komentář