Kokosový olej a jeho využití pro krásu a zdraví

Kokosový olej si u nás získal oblibu teprve relativně nedávno. Jeho blahodárné vlastnosti jsou však známy již celé věky a využívaly se od pradávna zejména v tropických oblastech, odkud kokosový olej pochází.

Před několika lety, když zuřila kampaň na téma škodlivosti nasycených mastných kyselin, byl poměrně dost haněn právě také kokosový olej a možná právě proto byl řadu let opomíjený. Pyšní se ale celou řadou blahodárných vlastností a lze ho využít na několikero způsobů.

Kokosový olej tvoří z 92% nasycené tuky. Ze dvou třetin ho tvoří mastné kyseliny se střední délkou řetězce. Právě tento typ mastných kyselin lidský organismus dokáže přijímat velmi dobře coby zdroj energie. Kromě toho je jednou z podstatných složek kokosového oleje laurová kyselina, která působí antimykoticky a antimikrobiálně.

Jakými způsoby lze kokosový olej využít pro zdraví a krásu?

Kokosový olej na pleť a pokožku

Kokosový olej zvláčňuje, vyživuje a léčí pleť a pokožku. Má antibakteriální účinky a využívá se při léčbě akné. Je čistě přírodní produkt, ale zároveň má účinky jako pleťová mléka a nejrůznější kosmetické procedury. Kokosový olej také chrání pokožku před volnými radikály, které vyvolává působení slunečního záření.

Kokosový olej na vlasy

Kokosový olej léčí a posiluje vlasy a zlepšuje také pokožku hlavy. Stačí, když před mytím vetřete menší množství kokosového oleje do vlasů a necháte působit 5 minut. Poté vlasy umyjte šampónem. Po pravidelném používání kokosového oleje se vlasy méně mastí a pokožka hlavy se bude méně loupat.

Kokosový olej v kuchyni

Kokosový olej dobře snáší vysoké teploty a na rozdíl od ostatních olejů působením vysokých teplot nezískává nepříjemně nahořklou chuť. Kokosový olej je proto ideální při vaření, například pro dušení, smažení nebo pečení. Hodně často se využívá pro přípravu sladkých jídel, ryb, zeleniny nebo do zeleninových salátů.

Kokosový olej pro lepší trávení

Kokosový olej pomáhá také při potížích s trávením a při kandidóze. Sám o sobě je kokosový olej velice zdravý.

Důležité je zjistit, zda je kokosový olej, který kupujete, skutečně nerafinovaný, lisovaný za studena a čistě organický.

Ohodnoťte článek

Váš komentář