Olivový olej na pleť, vlasy i tělo

Zlato Středomoří – tak se velice často říká olivovému oleji. Tohle označení rozhodně není žádnou nadsázkou. Olivový olej má na lidské zdraví natolik velký vliv, že by se klidně mohl vyvažovat zlatem. Jedná se totiž o silný přírodní antioxidant, který je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, vitamin A a E. Dokáže zklidnit podrážděnou pokožku, zvláčňuje ji a regeneruje. Pleť zanechává hebkou a pružnou a podobně blahodárné účinky má olivový olej na celé tělo.


Kolébkou olivového oleje je údajně ostrov Kréta. Dlouhověkost místních obyvatel je často připisována právě olivovému oleji, stejně jako nízké procento úmrtnosti lidí na infarkt (pouhých 5%). Olivový olej z Kréty je je stále hodně vysoce ceněným artiklem.


 

Jak probíhá sklizeň oliv a jejich lisování?

Olivy se pro lisování sklízí tradičním způsobem: do větví stromů se tluče dlouhou palicí a olivy se nechají spadnout na plachtu rozprostřenou přímo pod stromem. Olivy se sklízí od listopadu do ledna v závislosti na konkrétní odrůdě i zralosti oliv. Následně se olivy rozemelou a dají do lisů, kde vzniká olej. Ten se po přefiltrování plní do lahví. Mezi sklizní a lisováním nesmí uběhnout víc jak 4 dny, aby zůstala zachována kvalita a všechny blahodárné složky, které jsou v olivách obsaženy.

Olivový olej na celé tělo

Hledáte nějaký komplexní přípravek, který byste mohla použít opravdu na celé tělo? Olivový olej dokáže nahradit krém, balzám na vlasy, péči o nehty i zuby i odličovač. Jeho účinky jsou skutečně blahodárné a ve srovnání s ostatními kosmetickými přípravky je cenově dostupnější.
I v olivových olejích je samozřejmě rozdíl, proto vybírejte vždy lisovaný za studena, panenský a extra panenský, který je nejkvalitnější.

  • Olivový olej při dietě

Olivový olej často doporučují dietologové, podle nichž si ho můžeme dopřát, kolik chceme. Ve srovnání s ostatními oleji obsahuje méně nasycených mastných kyselin a kromě toho má velké množství vitamínu E, vápníku, železa, betakarotenu a antioxidantů. Je také perfektně stravitelný, takže je ideální i pro malé děti a starší osoby.

  • Olivový olej na pleť a tělo

Pokud používáte olivový olej coby pleťový a tělový krém, je důležité jeho spojení s vodou. Nanáší se na navlhčenou pokožku, aby se snáze roztíral a pěkně se do pokožky vsáknul. Díky nanášení oleje na navlhčenou pleť nezůstává pokožka mastná, naopak se snáze vtírá.
Stačí si namočit ruce, kápnout na prsty pár kapek olivového oleje a vetřít do pokožky obličeje i celého těla. Ta bude pěkně hebká, vyživená a příjemná na dotek.

  • Olivový olej jako odličovač

Málokdo ví, že olivový olej je perfektní odličovač make-upu i očních líčidel. Stačí vzít vatový tampón, navlhčit teplou vodou, vymačkat a kápnout na něj trochu olivového oleje. Další postup je totožný s klasickými odličovači. Olivový olej obličej pěkně zbaví řasenky, očních stínů, tužky na oči i make-upu.

  • Olivový olej místo řasenky

Pokud si na řasy aplikujete malé množství olivového oleje, nejenom, že je vyživí, ale dodá jim také lesklý vzhled a zvýrazní je podobně jako bezbarvá řasenka.

  • Olivový olej do koupele

Běžné pěny do koupele velmi často kůži naopak vysuší, než zvláční. Lepší než koupel v koktejlu směsi chemie je rozhodně vana plná teplé vody s několika kapkami olivového oleje. Přidat do ní samozřejmě můžete také další ingredience, například mateřídoušku, levanduli nebo med. Podobná lázeň zachová vaši kůži vyživenou a vláčnou. Tělo po koupeli neoplachujte, pouze se otřete do osušky. Tělový krém po koupeli pak už rozhodně nebude zapotřebí!

  • Olivový olej na vlasy

Kvalitní zábal na vlasy vás nemusí finančně zruinovat. Potřebovat k němu budete olivový olej, vejce a citrónovou šťávu. Vše stačí smíchat, nanést na vlasy a nechat působit asi 20 minut pod igelitovou čepicí (popřípadě pytlíkem) a ručníkem. Vlasy by měly být v teple, aby se zábal lépe vstřebal. Poté vlasy umyjte šampónem. Opláchnout je nestačí, protože by byly mastné.
Aplikovat ho stačí jednou do týdne. Vlasy si postupně získají větší lesk, zdravější vzhled a budou se vám snáze rozčesávat.

  • Olivový olej pro vyživení nehtů

Olivový olej funguje dobře také pro ošetření a vyživení nehtů a kůžičky kolem nich. Stačí do této oblasti rukou vetřít olivový olej a promasírovat. Poté nechte působit pod gumovými rukavicemi, popřípadě v igelitovém pytlíku a nechte působit. Poté stačí přebytečný olej setřít papírovou utěrkou.

  • Olivový olej na zuby a dásně

Olivový olej krásně vybělí chrup, odstraní z něj zbytky kávy, čaje, červeného vína i nikotinu. Stačí jen provádět pravidelnou masáž dásní a potírání zubů olivovým olejem! Stomatologové také doporučují vyplachovat si po čištění ústa olivovým olejem. Působí totiž antibakteriálně.

Zkrátka a dobře s olivovým olejem nemůžete udělat chybu. Využít se dá nejenom do salátů a jiných pokrmů, ale skutečně na sto a jeden způsob. Litovat určitě nebudete.

Ohodnoťte článek

Váš komentář