Držíte dietu a zařazujte pravidelně do svého denního jídelníčku ovocné a zeleninové šťávy a freshe? Lisované ovoce a zelenina je tělu prospěšná, což o to. Dodává nám vitamíny. Pokud se ale domníváte, že se šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny významně slučují s dietou, pletete se.
Detox s ovocnými šťávami a zeleninou
Zejména na jaře a na podzim je dobré detoxikovat, tedy očistit organismus od volných radikálů, usazenin a nejrůznějších škodlivých látek. Ovocné a zeleninové šťávy se pro detoxikaci perfektně hodí a doporučují se zejména pro vysoký obsah vitamínů a tělu prospěšných látek.
Pokud je to jen trochu možné, vyhněte se produktům s chemickým ošetřením a nesezónnímu ovoci a zelenině. Nejlepší je doma vypěstovaná zelenina a ovoce, popřípadě produkty z bio farmářských trhů.
Pokud se tedy vrhnete na detoxikaci pomocí ovocných a zeleninových šťáv, je pravděpodobné, že po přibližně dvou dnech pocítíte ztrátu energie, slabost, popřípadě závratě. Jestliže se vám však tuto fázi podaří překonat, pocítíte nový příval energie, s níž jste se možná ještě nikdy předtím nesetkali. Jestliže však šťávy zapojíte do programu diety, výsledek nebude až tak valný.
Ovocné a zeleninové šťávy nejsou při dietě vhodné
Není rozhodně vhodné zahrnovat ovocné a zeleninové freshe do každodenního jídelníčku, pokud chcete nějaké to kilo zhubnout. Jednak není ideální přejít ze dne na den na masivní konzumaci ovoce a zeleniny, protože tělo může dostat šok a následkem toho více ukládat do tuků. Vhodné je ovocné šťávy zahrnovat mezi běžnou stravu zpočátku jen zřídka, postupně pak častěji.
Velice důležité je také vědět, že by šťávy z ovoce a zeleniny neměly tvořit základ vašeho denního jídla. Tím by mělo být především libové maso, luštěniny či rýže. Co vám hrozí v opačném případě? Na váze sice ubudete, nicméně kila se vám poměrně brzy vrátí zpátky.
Místo jídla ovocná šťáva?
V žádném případě. Každá ovocná šťáva obsahuje cukr v závislosti na vyzrálosti ovoce. V průměru se ve 100 ml domácího ovocného džusu nachází asi 10 g cukru. Na 500 ml domácího ovocného freshe připadá asi 1 000 kJ. Téměř shodné množství najdete v lehčím jídle.
Pokud hubnete a ovocných šťáv se nechcete vzdát, volte méně vyzrálé a ne tolik sladké ovoce. Ideální je šťáva ze zeleniny (mrkve, brokolice, celeru apod.), kterou pak můžete naředit vodou.
Ovocné šťávy je při dietě vhodné pít pouze jako zpestření jídelníčku v množství max. 2-3 dcl/den, vždy je ředit vodou a doplnit lehkou stravou.
TIP: Šťávy vždy pijte na lačný žaludek! S jídlem by totiž v žaludku mohly začít kvasit.
Veškerou zeleninu a ovoce si doma ihned omyjte. Krájejte vždy těsně před odšťavňováním a místo kovových používejte keramické nože. Je dobré si pro odšťavnění pořídit vysokootáčkový odšťavňovač.
Rady a tipy pro ovocné a zeleninové šťávy
- konzumujte ovocné a zeleninové šťávy vždy před jídlem
- máte-li narušenou zubní sklovinu, vyhněte se nadměrné konzumaci ovocných a zeleninových šťáv
- melounovou šťávu s ničím nekombinujte, protože specifické enzymy melounu při promíchání s jinými pak znesnadňují trávení
- šťávu z brokolice, špenátu či červené řepy vždy řeďte vodou v poměru 1:3
RECEPT: Letní špenátové smoothie
2 snítky bazalky
2 snítky máty
3 svazky špenátových listů
1/2 okurky
1/2 citrónu (šťáva)
1/2 limetky (šťáva)
kousek zázvoru
Všechny ingredience. Pokud se vám šťáva bude zdát moc kyselá, přidejte do ní 1 červené jablko.
RECEPT: Bazalkové smoothie
2 zralá rajčata
2 nohy řapíkatého celeru
2 snítky bazalky
2 svazky špenátových listů
1/2 citrónu (šťáva)
Vše smíchejte a dle chuti zřeďte vodou.
RECEPT: Zázvorové smoothie
2 velké pomeranče
1 červená řepa
malý kousek zázvoru
Ingredience nakrájejte na malé kousky, přidejte vodu a dokonale rozmixujte.
Ovocné a zeleninové šťávy jsou ideální pro doplnění vitamínů a tělu prospěšných látek. Lze jimi také detoxikovat organismus. Jestliže se však snažíme zhubnout, je třeba při konzumaci zeleninových a ovocných šťáv dodržovat jistá pravidla. Především by se mělo jednat pouze o doplněk a zpestření stravy, nikoli její základ.