Problém pocení a jak vyrobit přírodní deodorant

Pocení považuje většina z nás za něco nepříjemného. Faktem však je, že pocení je vysoce důležité pro naše zdraví. Jednoduše řečeno, pokud bychom se nepotili, zemřeme. Pocení má totiž zásadní vliv na termoregulaci organismu, pot ochlazuje kůži a pomocí krve též celý náš organismus.

Zajímavá fakta o pocení

Pot tvoří z 99% voda a z 1% chlorid sodný, hořčík, draslík, aminokyseliny,stopové prvky a močovina. Zápach při pocení způsobují tuky a bílkoviny, které se rozkládají a způsobují nepříjemné aroma. Pot cítíme nejčastěji v podpaží, protože právě v těchto oblastech se nachází největší počet apokrinních žláz. Během dne vypotí každý z nás přibližně 0,5 litru potu.

Množství potu závisí na:

  • věku
  • pohlaví
  • genech
  • fyzické aktivitě
  • místě, v němž se zrovna nacházíme
  • teplota vzduchu a dalších faktorech

Při pocení naše tělo ztrácí tekutiny, což může vést k dehydrataci, oběhovým poruchám, ztrátě iontů, zahuštění krve a dalším nepříjemnostem. Právě proto bychom hlavně během léta měli hodně pít.

Muži se obecně potí více než ženy, protože mají větší počet potních žláz, které jsou navíc více aktivnější, než žlázy ženské. Na povrchu žláz žijí bakterie, a tak jsou muži také častěji cítit potem.

Děti se sice také potí, ale jejich apokrynní žlázy ještě nejsou aktivní, takže děti nejsou cítit potem. Žlázy se aktivují až v pubertě.

Lidská pokožka obsahuje až 5 milionů potních žláz, které jsou na těle nerovnoměrně rozloženy. Nejvíce potních žláz je umístěno na chodidlech, dlaních a na čele. Zanedbaná hygiena nemá vliv na míru pocení, avšak na nepříjemný zápach.

Potíme-li se nadměrně, jedná se o nemoc s názvem hyperhidróza. Člověk se při tomto onemocnění potí natolik, že vypadá jako by se pokropil sprchou. Tělo ke své termoregulaci potřebuje nadměrné množství potu a člověk by měl vždy vyhledat lékaře, pokud tímto trpí. Běžný antiperspirant osobám trpícím hyperhidrózou rozhodně nestačí.

Deodoranty a antiperspiranty proti nepříjemnému zápachu

Přestože je pocení zdravé a potíme se skutečně všichni, ne vždy si přejeme nepříjemně zapáchat. Současný trh naštěstí nabízí celou řadu deodorantů a antiperspirantů, které nepříjemný zápach potlačí.

V České republice používá antiperspirant pouze 49% mužů a 71% žen, což je v obecném srovnání hodně málo. Na nižších příčkách se umístili už jenom Rusové a Rumuni. Britové ročně spotřebují 5,6 deodorantů na osobu. U nás jsou to 2 deodoranty na osobu za rok.

Mezi deodoranty a antiperspiranty je zásadní rozdíl:

  • Deodorant slouží díky parfému pouze k překrytí zápachu potu
  • Antiperspirant zabraňuje vzniku potu a mechanicky uzavírá potní žlázy. Po jeho použití je pokožka ihned suchá. Díky spreji se rozptýlí v drobných částečkách a narozdíl od tuhých antiperspirantů v něm nezůstávají zbytky naší tkáně a tudíž se nemnoží bakterie. Kuličkové antiperspiranty vydrží o něco déle, ale pokožka po jejich aplikaci není suchá, musíme chvíli počkat, než zaschne.

Antiperspirant se chemicky naváže, čímž se snižuje produkce potu coby potravy pro bakterie, které obtěžují nepříjemným zápachem. Vrstva antiperspirantu není trvalá a po nějaké době zcela zmizí.

Deodorant i antiperspirant v sobě obsahují parfémované složky, na něž mohou být citliví jedinci alergičtí. V takovém případě je třeba vybírat deodoranty bez obsahu parfému.

Přírodní deodoranty proti pocení

Matka příroda naštěstí poskytuje řadu přírodních podpor a bylinek potlačujících pocení. Vysoký účinek má například šalvěj.

Šalvějový antiperspirant – smíchejte polévkovou lžíci jablečného octa, 200 ml šalvějového čaje a 10 kapek mátového oleje.

Koupel ze smrkových výhonků, z listů ořešáku nebo dubové kůry je účinná především v případě, že se vám nadměrně potí dlaně a chodidla. Pomáhá též výluh z levandule.

Přírodní deodorant s kokosovým olejem – potřebujete 7 lžic kokosového oleje, 1/4 hrnku kukuřičného škrobu, 1/4 hrnku jedlé sody a pár kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru (například mandarinka, růžové dřevo, levandule apod.). Před přípravou si pečlivě omyjte ruce a vydezinfikujte pracovní desku. Kokosový olej nejdříve ohřejte ve vodní lázni, aby byl tekutý. Škrob a sodu smíchejte a postupně přidávejte kokosový olej. Ze surovin vypracujte pastu a přidejte esenciální olej. Přendejte do menší nádobky a nechte ztuhnout. Uchovávejte v chladu po dobu max. 3 týdnů.

Přírodní deodorant s Tea Tree – potřebujete 1/4 hrnku kukuřičného škrobu, 1/4 hrnku jedlé sody, 10 kapek esenciálního oleje Tea Tree. Vše stačí smíchat, dobře protřepat a následně nanést na čisté podpaží.

Ohodnoťte článek

Váš komentář