Proč je rýže basmati tak dobrá při dietě a hubnutí?

Chtěli byste zhubnout pár přebytečných kil a kompletně změnit jídelníček? Začněte třeba u rýže! Nahraďte tu klasickou rýži tou, která je k dostání pod označením basmati!

Rýže basmati je speciální druh rýže, který se pěstuje v Pákistánu a Indii. Má dlouhé zrno a po sklizni se neprodává hned, ale přibližně po dvou letech skladování. Z toho důvodu se rýže vaří kratší dobu než ta obyčejná, nelepí se a charakterizuje ji typická oříšková chuť.

Nejdůležitější vlastností rýže basmati je její nízký obsah cukru a vysoký obsah bílkovin. Pokud chcete jíst zdravě a zároveň něco zhubnout, je právě basmati ze všech druhů rýží nejideálnější potravinou.

Rýže basmati má nízký glykemický index a je nejvhodnějším typem rýže pro diabetiky.

Klasická versus basmati

Pokud si dáte klasickou rýži, jíte vlastně běžný celozrnný pokrm s obsahem sacharidů a škrobu amylopektinu, který se vyznačuje tím, že ho tělo snadno a rychle stráví, což způsobuje, že vám po běžné rýži rychleji vyhládne.

Narozdíl od té klasické se může rýže basmati chlubit vyšším podílem škrobu amylózy, který tělo nestráví tak snadno. Basmati má nižší glykemický index, tzn., že je méně kalorická než ostatní druhy rýže, a že vás dokáže na dlouhou dobu zasytit.

Kde má basmati původ?

Rýže basmati se pěstuje pouze v Asii – v Pákistánu a Indii, kde se zdejší rýžová pole zavlažují pomocí čisté vody z ledovců Himalájí. Právě proto je tento druh rýže tak zdravý a především dietní. Vůbec nejkvalitnější druh rýže basmati je natural, který neprochází procesem loupání, broušení a jinými podobnými technologiemi, takže má možnost zachovat si všechny své původní živiny.

Rýže basmati a její vliv na zdraví

  • dokáže podporovat trávení
  • pomáhá odbourávat plynatost a křeče
  • dokáže odkyselovat organismus
  • dokáže podpořit vyprazdňování
  • urychluje trávení
  • pokud je vhodně kombinována, snižuje cholesterol v krvi
  • dokáže snížit krevní tlak a normalizovat hladinu cukru v krvi

Jakému druhu rýže dáváte přednost vy? Znáte nějaký dobrý recept s rýží basmati? Podělte se o něj s námi v naší diskuzi!

Proč je rýže basmati tak dobrá při dietě a hubnutí? 1 x hlasováno

Váš komentář