Superpotraviny, strava budoucnosti

superpotraviny

Říká se jim také potraviny budoucnosti nebo Superfoods. Jedná se o potraviny doslova nabité vitamíny, minerály a stopovými prvky. Jsou výživově nejbohatší a také nejkoncentrovanější potraviny na světě. Jejich účinky byly známy i starověkým civilizacím a ověřené jsou takřka ve všech koutech světa. Přesto, že množstevně přijímáme méně potravy, jejich výživová schopnost je dokonalá.

TIP: Pokud třeba zrovna držíte dietu nebo jste se rozhodli žít zdravě, pak superpotraviny určitě vyzkoušejte! Perfektně totiž doplní a obohatí váš jídelníček!

Zázrak z mimoevropských oblastí

Společným znakem pro takřka všechny superpotraviny je, že pochází z oblastí mimo Evropu. Důvod můžeme hledat v moudrosti matky přírody: tyto plodiny pochází z exotických oblastí náročných podmínek a nehostinného podnebí, a snad proto byly nuceny zadržovat co nejvíce důležitých látek v sobě, aby v pouštích, tropických pralesích či ve vysokých nadmořských výškách vůbec mohly přežít.

Superpotraviny – seznamte se!

Seznam superpotravin je skutečně velmi obsáhlý a různé zdroje uvádí vždy jiný seznam. My bychom vás rádi seznámili s těmi nejznámějšími.

 • Aloe vera – rostlina, kterou znají asi všichni, má protizánětlivé účinky a říká se jí rostlina nesmrtelnost. Původ má v severní Africe.
 • Chia semínka – mají vysoký obsah omega 3 mastných kyselin, které si tělo nedokáže vytvořit samo a je proto dobré je přijímat z potravy. Semínka jsou také bohatá na vlákninu, bílkoviny, vápník, železo a celou řadu dalších látek. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky a povzbuzuje energii.
 • Acai – jedná se o bobule z palem v Amazonských deštných pralesích. Je nejsilnějším antioxidantem na světě.
 • Goji – pochází z Himalájí a jedná se o plod kustovnice čínské. Je vynikajícím antioxidantem, podporuje imunitu a představuje největší zdroj beta-karotenu.
 • Quinoa – pochází z jižní Ameriky, jedná se o plodinu, která se podobá obilninám. Je zdrojem bílkovin.
 • Camu Camu – bobule s vysokým obsahem vitaminu C. Domovem této plodiny jsou jihoamerické deštné pralesy.
 • Konopné semínko – obsahují velké množství esenciálních látek.
 • Chlorella – japonská sladkovodní řasa, která dokáže snižovat LDL cholesterol a je nejbohatším zdrojem mastných kyselin.
 • Maca – kořen, který je bohatý na vitamín B a pochází z Peru a Bolívie.
 • Noni – rostlinka, která dokáže potlačit úzkost, deprese a migrénu. Roste v Indii, na Havaji a Fidži.
 • Kakaové boby – vitamínová bomba původem z Jižní Ameriky. Má vysoké antioxidační účinky.
 • Karob – nebo také karobový prášek pochází ze Středomoří a je bohatý na bílkoviny, vitamíny a minerály.
 • Nopal – snižuje vstřebávání cukrů a tuků, je bohatý na vitamíny, minerály a vlákninu.

Tímto seznam superpotravin samozřejmě nekončí ani zdaleka. Zařadit mezi ně můžeme také včelí produkty (med, pyl nebo propolis), mladý ječmen, ořechy, různé druhy exotického ovoce, řasu kelp či plody Maqui a celou řadu dalších.

Rozhodně neprohloupíte, pokud superpotraviny do svého jídelníčku zahrnete. V každém případě je třeba pamatovat na to, že strava by měla být vyvážená, a že samotné superpotraviny vám k pokrytí celého jídelníčku určitě stačit nebudou.

Superpotraviny, strava budoucnosti 3 x hlasováno
Další článek >
Zázračná semínka quinoa

Diskuze Superpotraviny, strava budoucnosti (2 Komentářů )

Váš komentář