Twerk tanec, provokativní cvičení na zpevnění zadečku

Twerk tanec je druh cvičení a fenomén, který neustále překvapuje, ačkoli se nejedná o žádnou novinku. Naopak je twerk poměrně stará věc. Už po několika prvních pohybech tohoto cvičení si pravděpodobně řeknete, že twerk patří spíš do nočních podniků. Lechtivě vyhlížející tanec twerk mají v oblibě především ženy (a muži se na něj rádi dívají).

Na první pohled twerk působí jako obyčejné vrtění zadečkem, ovšem choreografie je mnohem náročnější. Twerk tanec vám pomůže procvičit celé tělo, posílit hýždě, stehna i trup. Je také třeba určité partie správně uvolnit, aby člověk mohl snadněji zatřást zadečkem.

Původ twerku

Historie twerku se začala psát přibližně před 20 lety, v momentě, kdy se oddělil od Dancehall. Twerk získal svůj název spojením slov jerk a twist a rádi ho tančili afroameričané v New Orleans, kořeny má právě v afrických tancích. Během předávání cen MTV ho zatančila zpěvačka Miley Curus, čímž se více dostal do povědomí lidí. U nás se jeho první cvičitelkou stala Anet Antošová.

Princip twerku

Jak už jsme naznačili, je na první pohled snadné si myslet, že twerk je jen takové lascivní vrtění zadkem. Opak je však pravdou. Cvičení pro začátečníky je sice jednodušší, ale rozhodně ne nenáročné. Pro pokročilé už je vymýšlena složitá choreografie, do níž se aktivně zapojují úplně všechny svalové skupiny (především hýžďové). Pokud twerk tancujete pravidelně, zcela jistě se vám zpevní celá postava.

Twerk tanec, to jsou pohyby zadečku prováděné v podřepu. Cvičení zahrnuje ale také například provaz nebo šňůru.

Tipy na domácí twerk cvičení

 1. Dřepněte si, nohy mírně roznožte, ruce nechte položeny volně nebo je založte v bok a jemně pohybujte zadečkem do rytmu hudby, buď dopředu a dozadu a nebo ze strany na stranu.
 2. Ruce v předklonu položte až na podlahu a zadečkem pohybujte do rytmu. Nohy občas napněte, jindy zase pokrčte.
 3. Sedněte si na všechny čtyři, koleny se opírejte o podlahu a roztáhněte nohy. Ruce si položte na zadeček a pohybujte jím ve zdvizích nahoru a dolů.

Je twerk vhodný pro všechny?

V podstatě ano, snad jen vyjma lidí, kteří mají nějaké zdravotní problémy, které by se tímto druhem cvičení mohly zhoršit. Jinak ale twerk není omezen ani postavou, ani věkem.

Kam jít na twerk?

 • Praha – Centrum tance, PoleHeaven, Stage Praha
 • Brno – Centrum tance, AZ fitness, Studio Alma
 • Plzeň – Centrum tance, Marta Dancenter
 • Olomouc – 331 Dance studio, Taneční studio Mango
 • Ostrava – Energy Fit, Fatima
 • Jihlava – DoubleDrive, Bodymove, Taneční škola Laura
 • Liberec – Polechicas, 2B Fit
 • České Budějovice – Fitness Pouzar
 • Pardubice – Intimate
 • Zlín – Dance Institut
 • Znojmo – BBK Fitness

Cena za twerk cvičení

Cena za hodiny twerku je samozřejmě různá. Pokud si ho půjdete zacvičit do Prahy nebo Brna, zaplatíte o něco víc. Průměrně hodina twerku vyjde cca na 100 až 200 korun. Pokud si zaplatíte kurz na určitou dobu, určitě něco ušetříte.

Na oděv nejsou kladeny až tak vysoké nároky. Cvičit se dá v tričku i topu, teplácích, kraťasech i šortkách. Důležitá je pohodlná obuv a možná oceníte také chrániče na kolena.

Vyzkoušela jste už twerk cvičení nebo je to pro vás novinka? Doporučila byste ho ostatním?

Ohodnoťte článek

Váš komentář